Nowatorski zabieg elektroporacji w bielskim szpitalu wojewódzkim
Kardiolog dr Wojciech Gilowski, który wykonał zabieg wskazał, że eliminacja tkanki odpowiedzialnej za arytmię przy zastosowaniu cewnika PulseSelect, odbywa się poprzez krótkotrwałe, wysokonapięciowe impulsy elektryczne, które nieodwracalnie niszczą ognisko arytmii.
„Zabiegi tego typu wykonywane są na świecie od niedawna. Zastosowanie poza badaniami klinicznymi to ostatnie dwa lata. Kliniczna skuteczność, rozumiana jako wyleczenie objawów arytmii, pozostaje na podobnym poziomie jak przy innych, wcześniej stosowanych metodach” – oznajmił specjalista.
Gilowski podkreślił, że technika jest rewolucyjna przede wszystkim z uwagi na większe bezpieczeństwo pacjenta. Wyjaśnił, że dzięki selektywności impulsu, którego charakterystyka dobrana jest tak, by wpływać jedynie na mięsień sercowy, nie zostają uszkodzone otaczające serce tkanki oskrzeli, przełyku czy nerwu przeponowego. „To metoda niezwykle dokładna, która nie naraża okolicznych nerwów lub naczyń. Unieszkodliwiane są wyłącznie fragmenty mięśnia sercowego pozostające w bezpośrednim kontakcie z cewnikiem” – wskazał.
Zdaniem dr. Wojciecha Jaszczurowskiego, kierownika oddziału kardiologicznego placówki, rozpoczęcie wykonywania w niej takich zabiegów, zwiększy możliwość pomocy pacjentom z tak powszechną arytmią, jaką jest migotanie przedsionków.
Rzecznik szpitala Anna Szafrańska podała, że lecznica jest piątą jednostką w Polsce, w której zdecydowano się na zastosowanie elektroporacji cewnikiem PulseSelect.
Do tej pory specjaliści z oddziału kardiologicznego wykonywali ablacje metodami termicznymi. Tkanka odpowiedzialna za arytmię była uszkadzana za pomocą niskiej temperatury – krioablacją, albo wysokiej – ablacją RF. „Elektroporacja nie zastąpi takich zabiegów, ale stanie się równorzędnym sposobem leczenia najpowszechniej występującej arytmii, jaką jest migotanie przedsionków” – powiedział Wojciech Gilowski.
Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej jest jedną z największych i najbardziej nowoczesnych placówek na południu. Posiada między innymi 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/