reklama
kategoria: Świat
21 listopad 2023

Polacy, pomimo trwającego zbrojnego konfliktu, prowadzą w Palestynie projekt, którego celem jest poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług medyc

zdjęcie: Polacy, pomimo trwającego zbrojnego konfliktu, prowadzą w Palestynie projekt, którego celem jest poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług medyc / pixabay/8221325
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od 2021 roku prowadzi w Palestynie projekt, którego celem jest poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług medycznych dla Palestyńczyków. Fundacja nie przerwała swojej działalności w związku z izraelsko-palestyńskim konfliktem zbrojnym.
REKLAMA

Projekt realizowany jest we współpracy z lokalną organizacją pozarządową - Palestinian Medical Relief Society, oraz Ministerstwem Zdrowia Palestyny.

Ewa Jakutajć, koordynatorka działalności PCPM w Palestynie wyjaśniła, że fundacja nie przerwała projektów a jedynie dostosowała je do obecnej sytuacji.

„Działamy na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie nie ma bezpośrednich działań wojennych, ale oczywiście sytuacja jest bardzo napięta i nadzwyczajna. Działamy tu w 32 miejscowościach, do których docierają nasze kliniki mobilne, które dla większości mieszkańców tych trudno dostępnych i odizolowanych wsi i miasteczek, są jedyną możliwością uzyskania pomocy lekarskiej” – powiedziała.

Kliniki mobilne wspierane przez PCPM prowadzone są przez lokalną organizację pozarządową. W skład kliniki mobilnej wchodzi lekarz podstawowej opieki medycznej, ginekolog, technik laboratoryjny oraz 2 lokalnych pracowników ochrony zdrowia. Dzięki ich pracy pomoc medyczna dociera do miejsc, które były jej pozbawione.

Koordynatorka PCPM przekazała, że to, co najbardziej utrudnia prowadzenie działań to trudność w przemieszczaniu się. "Wiele dróg jest pozamykanych, a niektóre wsie czy miejscowości zupełnie odcięte. Teren jest pustynny, górzysty i czasami zamknięcie jednej drogi całkowicie odcina daną miejscowość od świata. Na tyle ile możemy, staramy się z naszymi parterami z PMRS (Palestinian Medical Relief Society), by mobilne kliniki docierały do miejscowości zgodnie z planem” - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej planuje łącznie wyremontować i przystosować do funkcji przychodni 55 budynków.

„To są budynki należące do lokalnych administracji, pełnią na co dzień zupełnie inne funkcje publiczne. Gdy przyjeżdża mobilny zespół medyków to zamieniają się w punkty medyczne. Jako PCPM kupujemy meble, sprzęt, prowadzimy remonty – tak by zwiększyć komfort, warunki higieniczne i poziom intymności pacjentów. Łącznie wyremontujemy 55 budynków – 50 do końca 2023 r. i pięć kolejnych w przyszłym roku” – zaznaczyła koordynatorka.

PCPM sfinansowało też zakup niezbędnych leków, środków opatrunkowych, sprzętu medycznego (m.in. 6 aparatów USG, ciśnieniomierze, glukometry itp.) oraz jednego samochodu terenowego, który umożliwia transport medyków w trudno dostępne tereny.

Dodatkowo fundacja uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc humanitarną dla ofiar wojny na Bliskim Wschodzie. "Pomoc skierowana będzie do potrzebujących Palestyńczyków i Izraelczyków. Środki zostaną przeznaczone na pomoc medyczną. Jesteśmy w stałym kontakcie z Przedstawicielstwem RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej z siedzibą w Ramallah” – wyjaśniła Ewa Jakutajć.

Polacy przeprowadzają też szkolenia i wyposażają w sprzęt instruktorów medycznych, którzy zasilą szeregi rozwijanego przez palestyńskie Ministerstwo Zdrowia “Emergency Training Center”. W 2022 r. PCPM przeszkolił 25 medyków z zakresu diagnostyki USG oraz 75 medyków z zakresu zaawansowanych procedur ratunkowych PATLS. Natomiast w 2023 r. PCPM certyfikował 16 instruktorów z zakresu PATLS, którzy już samodzielnie przeszkolili łącznie 148 medyków.

Powyższy projekt rozpisany jest na lata 2021-2023.

Kolejny projekt rozpisany na lata 2022-2024 jest wsparciem dotychczasowych działań i dotyczy zakupu kolejnych aparatów USG, prowadzenia diagnostyki w kierunku chorób niezakaźnych, remontów kolejnych 10 budynków wykorzystywanych jako przychodnie, oraz stworzenia lokalnych grup wolontariackich, które będą gotowe do udzielania pierwszej pomocy w swoich społecznościach. Celem jest objęcie badaniami co najmniej 50 proc. populacji osób zamieszkujących w dystrykcie Jeninu i Hebronu na Zachodnim Brzegu Jordanu - tj. minimum 12,5 tys. osób.

Środki na projekty pochodzą z programu Polish Aid (Polska Pomoc) zarządzanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Łączna wartość obu projektów prowadzonych przez PCPM to 5,84 mln zł.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/fos/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Żory
-0.5°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żorach

kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Sala Widowiskowa Miejskiego...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Centrum Kulturalno-Edukacyjne w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-03 19:00
miejsce
Kino na Starówce, Żory,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 19:00
miejsce
Kino na Starówce, Żory,...
wstęp biletowany