Muzeum POLIN obchodzi 10. urodziny i zaprasza do zwiedzania
Od 2014 roku w Muzeum POLIN można zobaczyć wystawę stałą "1000 lat historii Żydów polskich". Wystawa składa się z ośmiu galerii, które przedstawiają kolejne etapy historii Żydów na ziemiach polskich. W 2024 roku Muzeum POLIN obchodzi 10. urodziny. Muzeum Historii Żydów Polskich informuje na swojej stronie, że od 2014 roku wystawę stałą zobaczyło 2,5 miliona osób. Wystawa stała dostępna jest również w formie wirtualnego spaceru.
Wystawa "1000 lat historii Żydów polskich" zostanie rozbudowana 11 lipca m.in. o obraz Wilhelma Sasnala. Prace malarza można znaleźć w największych kolekcjach muzealnych takich jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Tate Modern w Londynie.
Obraz "Bez tytułu" przedstawiający pejzaż z rowerem pojawi się w ostatniej części wystawy Galerii Powojnie, która ma reprezentować współczesny dorobek kultury żydowskiej. Nowa przestrzeń ma opowiadać o życiu żydowskim po 1989 roku.
Na stałej wystawie znaleźć można również m.in. rekonstrukcję drewnianej synagogi z Gwoźdźca z ręcznie malowanym sklepieniem, czy galerię "Na żydowskiej ulicy". Znajduje się ona niemal w tym samym miejscu, w którym przed II wojną światową biegła ul. Zamenhofa zamieszkana przez Żydów tzw. dzielnicy północnej. Tam odwiedzający znajdą przedwojenną kawiarnię oraz kino.
Część wystawy stałej została dedykowana ważnym postaciom kultury żydowskiej. Galeria Dziedzictwo została poświęcona reprezentantom różnych obszarów twórczości i działalności. Przybliża ona sylwetki m.in. aktorki Idy Kamińskiej, lekarza i pedagoga Janusza Korczaka czy rzeźbiarki Aliny Szapocznikow.
W kolekcji muzealnej znajdują się również wystawy czasowe. Do 16 grudnia można odwiedzać wystawę "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" o codzienności Żydów i Żydówek przedwojennych miasteczek nazywanych sztetlami. Jak informuje na swojej stronie Muzeum POLIN, jest to wystawa, która dokumentuje badania i działania artystyczne prowadzone w Opatowie, których celem było odszukanie śladów dawnego życia żydowskiego w miasteczku i przywrócenie ich historii.
Poza wystawami dedykowanymi historii oraz kulturze polskich Żydów, w muzeum znajduje się również dostępna dla zwiedzających restauracja "Warsze". Specjalizuje się ona w autentycznej żydowskiej i warszawskiej kuchni z początku XX w.
11 lipca zainagurowana zostanie nowa aranżacja ostatniej części wystawy stałej. "Tym symbolicznym spotkaniem Muzeum POLIN zapowiada obchody swoich 10. urodzin, które świętować będzie już jesienią 2024 roku" - napisano w przesłanej PAP informacji.
Szczegółowe informacje o programie 10. urodzin Muzeum POLIN zostaną podane wkrótce na stronie internetowej muzeum. (PAP)
maku/ dki/